Różne oczekiwania na obozie

obóz młodzieżowy

 

Obozy młodzieżowe – zobacz ofertę na wakacje 2020
 

Nastolatkowie to osoby niemalże dorosłe. ,,Niemalże" to bardzo ważne słówko w tym stwierdzeniu. Przed nimi świat stoi otworem, a świat kusi. Wizja wakacji bez rodziców wydaje się bardzo atrakcyjna. Jedyną blokadą wydają się opiekunowie. To właśnie oni druzgocą marzenia młodzieży o totalnej wolności i swobodzie. Czy na obozach można pogodzić plany młodzieży, oczekiwania rodziców i obowiązki kadry opiekuńczej w taki sposób, aby każda strona była usatysfakcjonowana?

Odpowiednia kadra na obozach

Studia, dyplomy, certyfikaty, doświadczenie. To nic nie pomoże, jeśli wychowawcy nie będą mieli odpowiedniego podejścia do młodzieży. Nie sprawdzają się nauczyciele-kumple oraz surowi nauczyciele. Najważniejsza jest równowaga i autentyczność. Młodzież musi czuć szacunek do wychowawcy, a jednocześnie ufać mu. Tylko w ten sposób można zbudować dobrą relację. Wychowawcy nie powinni niczego udawać i pamiętać, że nastolatkowie to osoby, które szukają prawdy. Należy jednak pamiętać, żeby zachować pewną dyscyplinę. Pewne rzeczy są niedopuszczalne na obozie i należy im zapobiegać w bezwzględny sposób. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do młodzieży oraz doświadczenie.  Dobry wychowawca zna granice, wie do jakiego momentu może przymknąć oko na pewne sprawy, a kiedy musi ostro interweniować.

Nastolatek na obozie

Nie sposób zbudować dobrej relacji, gdy stara się o to tylko jedna strona. Ważne, aby nastolatkowie także dawali coś z siebie. Młodość rządzi się swoimi prawami, jednak aby nie doszło do nieporozumień, należy przestrzegać pewnych zasad. Na obozie nie panuje wojskowy rygor. To kilka prostych zasad, których należy się trzymać. Przestrzegając ich, buduje się zaufanie, które jest bezcenną wartością. Dzięki niemu obóz przebiega w przyjaznej atmosferze, nastolatkowie mają większą swobodę, a nauczyciele spędzają przyjemniej czas.

Rodzice uczestników obozu

Wysyłając nastolatka na obóz, musimy liczyć się z tym, że jego wizja wyjazdu znacznie różni się od naszej. Wybierając jednak obóz z doświadczonymi wychowawcami, mamy pewność, że rzeczywistość będzie kompromisem tych dwóch wyobrażeń. Dla rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, co jest także ważne dla dobrych organizatorów obozów.

 

Obozy młodzieżowe – zobacz programy na wakacje 2020- >> wejdź do wyszukiwarki obozów

 

 

obozy dla młodzieży
wakacje dla nastolatków
obozy młodzieżowe w Polsce