Obozy windsurfingowe
Organizatorzy obozów windsurfingowych powinni współpracować tylko z wykwalifikowanymi szkołami i instruktorami.
Najlepsze miejsca na naukę windsurfingu to oczywiście nadmorskie miejscowości oraz jeziora. Dobrze prowadzone zajęcia opierają się na szkoleniach z instruktorem oraz kilku godzinach samodzielnego surfowania z zabezpieczeniem.
Każdy zainteresowany obozem windsurfingowym może wybrać poziom od którego chciałby zacząć. Program poziomu początkującego powinien uczyć: podstawy żeglowania, podnoszenia żagla z wody, żeglowania na halsie, ostrzenia/odpadania, obrotów z deską pod wiatr, obrotów z deską z wiatrem, halsowania czy żeglowania z wiatrem (fordewind, baksztag). Natomiast program poziomu średniozaawansowanego powinien skupić się na rozwijaniu umiejętności takich jak: taklowanie i trymowanie sprzętu (deska + pędnik), teoria żeglowania (prawo drogi, zasady fair play), starty z plaży, jazda na halsie (prawidłowa pozycja), zwroty na wiatr (sztag), zwroty z wiatrem (rufa wypornościowa), wprowadzenie deski w ślizg czy techniki jazdy w trapezie.
Program obozu
Oczywiście, program zajęć nie może przeciążać kursantów. Optymalna liczba godzin spędzona na nauce powinna wynosi ok. 20 godzin. Maksymalna dzienna ilość godzin spędzona na nauce to ok. 2-3 godzin. Zajęcia powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy zapewniają uczestnikom sprzęt potrzebny do nauki.
Obozy tematyczne nie są obozami szkoleniowymi, dlatego nauka powinna być przeplatana z rekreacją. Przykładowo mogą to być obozowe regaty, rozgrywane pod koniec pobytu.
Sprawdzając program obozu tematycznego należy zwrócić uwagę także na ofertę wypoczynkową – atrakcyjne miejsce obozu, program wycieczek, czy propozycje fakultatywnych zajęć, np. językowych.
Podczas wakacji 2020 zapraszamy na obozy, na których będzie można uczyć się windsurfingu znajdziesz tutaj